Організація Об’єднаних Націй оголосила 2020 рік Міжнародним роком здоров’я рослин. Серед заходів, що проводяться в Україні в рамках Міжнародного року здоров’я рослин, одним з головних є інформаційний проєкт з підвищення обізнаності «НЕ РИЗИКУЙ!». Проєкт триватиме впродовж 2020 року в усіх областях нашої країни.
Заходи, що відбуваються під гаслом «НЕ РИЗИКУЙ!», спрямовані на мандрівників, туристів та комерційних перевізників, які привозять в Україну з-за кордону рослини, рослинні продукти та інші предмети високого ризику, виготовлені з рослинної сировини. Тож основна мета проведення таких заходів – висвітлити соціальні, екологічні та економічні наслідки завезення зараженої рослинної сировини або карантинних шкідників та хвороб до України.
Плакати, буклети та бирки для багажу «НЕ РИЗИКУЙ!» створені за підтримки проєкту Твіннінг, відповідно до макету, розробленого Європейською і Середземноморською організацією захисту рослин (ЄОЗР), упродовж року розміщуватимуться у приміщеннях залізничних вокзалів, міжнародних автомобільних переходах нашої країни з метою підвищення широкої поінформованості громадськості про ризики переміщення рослин та пов`язаних з ними шкідливих організмів під час міжнародних подорожей. Водночас вони сприятимуть заохоченню громадян до відповідального поводження з рослинами та рослинними продуктами імпортного походження.
Навчаючи громадськість головним ризикам, які несуть небезпечні карантинні організми для сільського господарства та природи нашої країни, ми сподіваємось на їх розуміння та підтримку, що допоможе зменшити кількість неперевірених рослин та рослинних продуктів, які перевозяться у багажі людей. Адже карантинні шкідники, хвороби рослин, нематоди і бур’яни, потрапляючи в нові, більш сприятливі умови для розвитку, стрімко розмножуються, не мають природних ворогів, завдають більших втрат порівняно з місцем первісного існування. Це може завдати непоправної шкоди вітчизняному сільському господарству та довкіллю.

На митному посту «Термінал – Чернівці», під час проведення фітосанітарного контролю у двох партіях вантажі свіжих помідорів, який надійшов із Туреччини, було виявлено південноамериканську томатну міль. Загальна вага – 41 180 кг. Під час процедури перевірки імпортних об’єктів регулювання були відібрані зразки, у яких виявлено личинки південноамериканської томатної молі. Вони перебували в живому стані. На виконання статті 35 Закону України «Про карантин рослин» було видано розпорядження про повернення вантажу до Туреччини.
Нагадаємо, це вже не перший випадок в Чернівецькій області, коли до нас потрапив вантаж з небезпечним шкідником. Зокрема, в 2019 році в 2 випадках в загальному тонажі 2970 кг також було виявлено південноамериканську томатну міль.
Південноамериканська томатна міль (Tuta absoluta) – загроза для світового виробництва томатів та інших пасльонових культур. Тuta absoluta є небезпечним шкідником овочевих культур закритого та відкритого ґрунту. Батьківщиною її є Південна Америка, де в 1980-х роках вона почала завдавати немалу шкоду томатам, та швидке її розповсюдження призвело до однієї із найсерйозніших загроз світового виробництва цієї культури. У 2006 році шкідник вперше був виявлений в регіонах Середземномор’я, які є основними зонами виробництва томатів ( в Іспанії – врожайність більш ніж 4 млн. т щорічно, в Італії – більш ніж 7 млн. т, в Туреччині – близько 9 млн. т, в Єгипті – 11 млн. т).
Основною кормовою рослиною Tuta absoluta є томат. Менш важливою є картопля. За відсутністю основних і другорядних живителів оселяються на інших рослинах з родини пасльонових, серед яких дурман звичайний, тютюн сизий, паслін лінійнолистий, паслін чорний. В латинській Америці Tuta absoluta один із головних шкідників томатів, як у полі, так і при зберіганні продукції. Ушкоджені плоди погано зберігаються, загнивають і втрачають товарну якість. Є повідомлення про втрати від 50 до 100 % урожаю томатів. На картоплі пошкоджує переважно листки.
На Україні Tuta absoluta відноситься до списку А2 переліку регульованих шкідливих організмів, що обмежено-поширені.
Південноамериканська томатна міль зимує в 3 стадіях: імаго, яйця, лялечки. В залежності від погодних умов може давати від 5 до 12 поколінь. В середньому самка відкладає близько 260 яєць на поверхню листків переважно з нижнього боку. Гусениці відроджуються за 4-5 днів, та в подальшому проникають у плоди томату, листки, стебла рослини, де живляться і розвиваються, утворюючи міни. За 13-15 днів гусениці тричі линяють і проходять 4 віки. Tuta absoluta залишає після себе на листках спочатку змієвидні ходи, потім плямовидні двобічні міни. Залялькування гусениць відбувається спершу у ґрунті на глибині 1-2 см, згодом заляльковуються на листовій поверхні чи у мінах. Тривалість залялькування для жіночих особин становить – 10-11 днів, а чоловічих – 11-13 днів, після чого виходять імаго. Через 1-2 дні самка випускає потужний феромон, яким приваблює самця до спарювання. Тривалість життя імаго – 30-40 днів. Листки гусениці виїдають так, що залишається лише епідерміс з верхньої та нижньої сторони, утворюючи двосторонню міну, яка має центральну камеру з розгалуженими в різні сторони ходами білого кольору, а екскременти знаходяться в нижній частині. Міни частіше бувають прозорі, скрізь які видно гусениць середніх та старших віків. На плодах гусениці роблять невеликі вхідні отвори навколо чашелистика, згодом, в результаті накопичення в них екскрементів, пошкодження стають видимими. Вхідні отвори можуть розміщуватися і в середині або нижній частинах плоду. Ходи глибокі, звивисті діаметром до 2-3 мм.     У пошкоджених місцях відбувається загнивання плоду. Сильно пошкоджені листки та стебла засихають а плоди втрачають товарний вигляд.
Імаго: невеликий метелик, розмах крил 7,5-11мм, загальне забарвлення крил коричнювато-сіре, на передніх крилах є темні плями і штрихи без смуг, китиця на задніх крилах на кінці розширена. Вусики жовтуваті з темними кільчиками. Яйце: 0,35 мм довжиною, циліндрично-еліптичне, від молочно-білого до яскраво-жовтого кольору. Гусениця: 1 та 2 віків – вершково біла з темною головою, згодом стає світло-салатовою; а 3 та 4 віків – рожева. Гусениця перщого віку завдовжки від 0,9 мм, а четвертого – 7,5 мм. Лялечка: довжиною 4,5-6 мм, конусоподібна, зеленуватого кольору, що переходить по мірі розвитку в коричневий.
Розповсюдження томатної молі може відбуватися з розсадою і плодами томатів та інших пасльонових культур у всіх фазах розвитку при транспортуванні, тарою. Імаго добре літає і може розповсюджуватись з повітряними масами. Проводити боротьбу з південноамериканською томатною мілью важко, це насамперед пов’язано з її біологічними особливостями. Прихований метод життя гусениць в середині листка чи плоду робить їх доступними лише для системних препаратів. Залялькування гусениць в ґрунті робить практично неможливу боротьбу з шкідником на цій стадії.
Карантинні заходи та засоби боротьби

Садивний матеріал пасльонових та плоди слід завозити із зон вільних від Tuta absoluta. Імпорт плодів томатів та інших пасльонових культур необхідно забороняти з тих країн, де широко розповсюджений шкідник. Проводити обов’язковий моніторинг для своєчасного виявлення шкідника як візуальним методом, так і застосовуючи феромонні пастки.

Важливим заходом агротехнічного методу по контролю чисельності молі є сівозміна. У відкритому ґрунті для переривання циклу розвитку шкідника, грунт утримується в чистому вигляді, за принципом чорного пару, не менше ніж 6-8 тижнів. Також у місцях поширення томатної молі необхідно уникати спільних посадок ранніх та пізніх сортів, для запобігання збільшенню періоду розвитку шкідника. Бур’яни з родини пасльонових можуть бути резерваторами томатної молі, тому потрібно проводити їх систематичне знищення, як на самих посівах, так і поза ними. Видаляються бур’яни і безпосередній близькості від заражених теплиць в теплицях і парниках для знищення лялечок томатної молі протягом 4-5 тижні проводять соляризацію (прогрівання сонцем) ґрунту. Заражені різними стадіями шкідника плоди та частини рослин, а також всі рослинні рештки необхідно знищувати. Грунтообробна техніка підлягає очищенню за допомогою промивання водою високого тиску або пару після використовувати на заселених ділянках. Також, для запобігання розповсюдження молі, увесь виробничий інвентар, пакувальний матеріал та одяг працівників потрібно ретельно перевіряти і за необхідністю очищати. Вікна, двері та інші можливі отвори в теплицях повинні бути оснащенні захисними сітками, діаметром не менше 1,6 мм. Значно знижує щільність зимуючого запасу шкідника глибока оранка ґрунту.
Важливе місце займає хімічний метод боротьби високоефективними інсектицидами. Враховуючи швидке вироблення шкідниками резистентності, випробування інсектицидів проти томатної молі продовжуються. Найбільш використовується такі інсектициди як Децис, Ланнат, Конфидор, Матч, Лепідоцид та Актофіт. Для ліквідації вогнища томатної молі обробіток проводиться з інтервалом 10-12 днів, бажано інсектицидами різної дії з розрахунком встановлених строків очікування.

 

 

Амброзія (Ambrosia) відноситься до ряду однорічних і багаторічних світлолюбивих трав’янистих рослин, рідше напівкущів.

  За зовнішнім виглядом вона схожа на коноплі, а за розмірами і формою листків нагадує полин гіркий (звідки і назва полинолиста). Амброзія з родини Айстрових (Складноцвітих) і налічує 30 видів.
Рід «амброзія» вперше описав К. Лінней у 1753 році. У перекладі з грецької амброзія означає «безсмертя». У давньогрецькій міфології «амброзією» називають «їжу богів», що нібито надавала їм безсмертя.
Понад 100 років тому, випадково, зі своєї батьківщини – Північної Америки, разом з насінням конюшини та жита на поля Європи був завезений цей бур’ян.
Згодом він потрапив і на Україну. Перші поодинокі дикорослі популяції невідомої рослини з’явилися ще в 1914 – 1918 роках, і лише в 1925 році у визначниках України з’явився один із видів цієї рослини – амброзія полинолиста.
Загальна площа зараження Ченівецької області цим карантинним бур’яном станом на 01.01.2020р. складає 0,804 тис. га. В області затверджені фітосанітарні заходи щодо локалізації та ліквідації регульованого шкідливого організму на 2019-2024 роки.
Коренева система рослини сягає 4 метрів завдовжки. Стебло прямостояче, розгалужене, висотою 20 – 250 см. Рослина вкрита волосками. Листки яскраво – зеленого кольору, черешкові, розсічені, подібно до листків полину звичайного. Квітки одностатеві. Кошики з тичинковими квітками яйцевидні або напівкулясті, зібрані у колоскові суцвіття. Маточкові кошики одноцвіткові, розміщені по 1 – 3 у пазухах верхніх листків або біля основи тичинкових суцвіть. Одна рослина дає близько 100 тис. зернят, які зберігають схожість до 10 – 15 років, а при сприятливих умовах 30 – 50 років. У кінці квітня – на початку травня насіння дружно проростає. Цвіте амброзія із середини серпня до кінця жовтня.
Росте амброзія в посівах різних культурних рослин, так обабіч доріг, біля будинків та смітників, на пустищах, старих кладовищах, відвалах різних порід, залізничних насипах, у місцях, де порушений грунтовий та рослинний покрив (новобудови, довгобуди), або завезено новий грунт з інших місць, у долинах річок тощо. Захоплює погано оброблені поля, городи, виноградники, баштани, сади, занедбані газони. За рік бур’ян може захопити до 5 км території.

На превеликий жаль, ця симпатична на вигляд рослина приносить дуже багато шкоди:
1.Виснажує і висушує грунт. Варто «завести» одну рослинку амброзії – і сміливо можна прогнозувати її суцільні зарості через 2-3 роки. Стрижневий корінь здатний на 4 метри проникати вглиб грунту, а сама рослина досягає висоти 180 см (зустрічалися і двометрові екземпляри). Розвиваючи таку потужну надземну масу і кореневу систему, бур’ян стрімко пригнічує всі культури, які знаходяться поруч.
Є експериментальні дані: для того, щоб виростити 1 кг власної речовини (сухого), амброзія використовує 948 кг води, забирає з грунту 1,5 кг фосфору і 15,5 кг азоту. Уявляєте, як збіднюється і висушується грунт! Кілька років буйства амброзії – і грунт стає просто непридатним для обробітку.
2.Затінює культурні рослини. Своїм густим листям цей бур’ян створює щільну тінь і закриває від світла культурні рослини. Відзначено, що на засмічених амброзією ділянках урожай різко знижується.
3.Витісняє лугові трави. На луках і пасовищах амброзія витісняє злаково-бобові трави. Якщо бур’ян потрапив в сіно, кормові якості його помітно знижуються.
4.Псує смак молока. Якщо в їжу дійних корів, кіз і інших тварин потрапляє квітуча амброзія, молоко набуває різкого неприємного запаху і смаку.
5.Викликає у людини алергію. Алергологи вважають крихітний пилок амброзії одним з найбільш агресивних алергенів, який поряд з алергічною реакцією здатний викликати і астму. Ніякі інші бур’яни і дерева не мають такого великого спектра впливу пилку на шкіру і слизові людини. Алергічна реакція нaстає при концентрації 25 зерняток пилку на 1 куб.м атмосферногo повітря. А одна добре розвинена рослина дає до декількох мільйонів зерняток пилку. При тому, для контакту з алергеном зовсім не обов’язково, щоб амброзія росла на власній ділянці або пустирі поблизу. Під час потужних атмoсферних циклонів, що супроводжуються сильними вітрами, пилок амбрoзіі може долати величезні відстані .
Симптоми реакції на амброзію.
Подібні до симптомів, викликаних будь-яким пилком дерев і трав, коли він потрапляє в організм або вступає в контакт із шкірою.

Найбільш поширені з них:
– нежить;
– свербіж та почервоніння очей;
– сльозоточивість;
– сверблячка шкіри;
– кашель або хрипи;
– біль або першіння в горлі.
Для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну проводяться обстеження земельних угідь:
узбіч та схилів основних автомобільних і залізничних магістралей, територій станцій по яких перевозиться сільськогосподарська продукція;
пунктів ввезення, приймання, зберігання та використання засміченого матеріалу, а також прилеглих до них територій (в радіусі 3 км);
сільськогосподарських угідь.

Боротьба з амброзією:
1.Скошування. Досить ефективним буде тільки в період бутонізації. У амброзії є підступна властивість: якщо скосити її в період активної вегетації, вона утворює заново в 2-3 рази більше молодих пагонів, ніж було. Тому, поки вона росте, одноразове скошування заборонене – воно призведе тільки до ще більшого зростання. Ефективне багаторазове скошування – не менше, ніж 3-5 разів за сезон – для того, щоб не дати рослині можливості плодоносити.
2. Виривання з коренем. Найнадійніший в наявних умовах метод. Якщо територія невелика, то амброзії таким методом можна позбутися майже повністю.
3. Хімічний метод. Якщо засмічена амброзією територія велика, вручну цієї трави не позбутися. Тоді показане диференційоване використання різних гербіцидів згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» у встановлені терміни з рекомендованими нормами. Це групи гліфосатів: пріма,с.е., калібр 75, в.г., гранстар Про 75, в.г., раундап Макс, РК, ураган-форте500 SL, РК, глісол Євро, в.р., гліфос Супер,в.р., космік, в.р., торнадо, РК, домінатор 360, РК та інші. Але на територіях населених пунктів, в курортних зонах, на пасовищах застосування гербіцидів категорично заборонено.
4. Витіснення іншими рослинами. Фахівці рекомендують знищувати бур’ян його ж зброєю – витісняючи іншими рослинами, газонними травами або багаторічниками. Цей метод отримав назву «штучне залуження». На сінокосах, пасовищах і територіях біля ферм рекомендується створювати штучні фітоценози з багаторічних бобових і злакових трав або їх сумішей (стоколос безостий, пирій бескореневищний, житняк, костриця, лисохвіст, еспарцет, люцерна). Такі суміші за два-три роки добре розростаються і практично повністю здатні придушити амброзію. На старих покладах з щільною дернини вона взагалі зникає.

Враховуючи велику шкоду амброзії полинолистої як для сільського господарства, так і для здоров’я людей, боротьба з нею є одним з найважливіших завдань всіх землекористувачів.

Колектив кафедри екології та біомоніторингу активно сприяє ознайомленню студентів з практичними аспектами роботи державних структур у професійній галузі. Цього тижня студенти-екологи випускних курсів ОР «Бакалавр» і «Магістр» відвідали ще одне перспективне місце працевлаштування: державну установу “Чернівецька обласна фітосанітарна лабораторія». Основною метою діяльності Фітолабораторії є проведення науково-обґрунтованої лабораторної діагностики та ідентифікації шкідливих організмів, оцінки фітосанітарного стану рослин, продуктів рослинного походження та інших об’єктів

Докладніше

fito_logo.slaid

Спеціалістами Державної фітосанітарної інспекції Чернівецької області та фітосанітарної лабораторії при проведенні контрольних обстежень на землях для ведення фермерського господарства (50 га) в межах с. Маршинці та фермерського господарства (30 га) в межах села Тарасівці в посівах кукурудзи виявлено карантинний регульований шкідливий організм – західний кукурудзяний жук на загальній площі 80 га. Крім того, в Новоселицькому районі накладений карантинний режим в населених пунктах Зелений Гай, Рингач, Несвоя і Мамалига на загальній площі 207 га. (Розпорядження Новоселицької РДА №240-р від 10.10.2013р., розпорядження Новоселицької РДА №303-р від 06.09.2012р.)

В зв’язку з його надзвичайною агресивністю, шкідливістю та здатністю до розповсюдження, (швидкість поширення західного кукурудзяного жука становить 80-100км за рік) у відповідності до розділу II ст.8, та розділу IV ст. 33 Закону України „Про карантин рослин”, Розпорядженням Новоселицької РДА №201-р від 31.07.2015 року запроваджено карантинний режим в межах Новоселицького району на площі 52380 га сільськогосподарських угідь з 22 липня 2015 року.

abm

Батьківщина шкідника – Північна Америка, звідки він був завезений у Європу.

Небезпечний шкідник у південних і західних областях України. Пошкоджує понад 250 видів деревних і чагарникових рослин. Породи, які пошкоджуються, – це шовковиця, клен ясенелистий, волоський горіх, плодові дерева. Докладніше